Kredyty nieustannie cieszą się ogromnym wręcz zainteresowaniem ze strony Polaków i Polek. Często to właśnie za sprawą nich jesteśmy w stanie zrealizować marzenia, czy – w pewnym stopniu – podstawowe potrzeby, jak zakup samochodu czy własnego mieszkania. Kredyty gotówkowe, czy też hipoteczne, nie stanowią – przynajmniej dla większości osób – większej zagadki. Oferty banków są, z reguły, przejrzyste i klarowne. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z definicji pewnych pojęć, którymi operuje bank w kontekście kredytów – wyjaśnimy więc niektóre z nich.
Biuro Informacji Kredytowej.
BIK, a więc Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której zadaniem jest — między innymi — gromadzenie informacji związanych z historią kredytową danego klienta. Podczas wnioskowania o kredyt, niemal zawsze, bank korzystać będzie właśnie z zawartych w bazie BIK informacji, takich, jak dotychczasowa historia kredytowa klienta, terminowość spłat poprzednich i aktualnych zobowiązań i tym podobne.
Całkowity koszt kredytu.
Całkowity koszt kredytu to nic innego, jak wszelkie koszta, które dany klient zmuszony jest ponieść w ramach udzielenia mu przez bank kredytu. Mowa tu więc o odsetkach, prowizjach, podatkach i opłatach.
Całkowita kwota kredytu.
Całkowita kwota kredytu to po prostu realna kwota, jaka zostaje udostępniona kredytobiorcy w ramach umowy. Nie wliczają się w to żadne koszty kredytu, a jedynie rzeczywiste środki, jakie uzyska dany kredytobiorca.
Kapitał.
Każdy kredyt spłacany jest w określonych przez bank w umowie okresowych ratach. Spłata każdej raty obejmuje zarówno sam kapitał, jak i odsetki od kredytu. Kapitał jest więc kwotą, która została nam udzielona przez bank w ramach kredytu.