Działanie filtru paliwa jest dla większości osób zaznajomionych choćby w najmniejszym stopniu z działaniem silnika spalinowego całkiem oczywiste.
Wielu kierowców zapomina o jego systematycznej wymianie i nie docenia jego wkładu w prawidłowe działanie silnika.
Poniżej opiszemy działanie filtru paliwa i przekażemy ci skróconą informację, na co zwrócić uwagę dokonując decyzji zakupowej.
Działanie filtru paliwa
Zgodnie z tym, na co wskazuje nazwa tej części samochodowej, filtr paliwa usuwa zanieczyszczenia, które mogą pojawić się zarówno w benzynie, jak i oleju napędowym. Zanieczyszczenia te mogą pochodzić zarówno z samego paliwa jak i z samochodu. Filtr paliwa musi więc być w stanie usunąć wodę, piasek, opiłki metalu, rdzę i inne zanieczyszczania.
Celem procesu filtracji paliwa jest zapobieganie potencjalnym uszkodzeniom spowodowanym przez ciało obce w cylindrze. Już odrobina piasku, czy mały opiłek metalu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, których usunięcie będzie kłopotliwe i – co gorsza – kosztowne.
Co więcej, silnik pracujący na paliwie niskiej jakości będzie zużywał się szybciej niż pracujący na czystym paliwie. W związku z tym regularne wymienianie filtra paliwa, który jest relatywnie tani, może w dłuższej perspektywie oszczędzić ci ogromnych kosztów naprawy. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze być pewnym, że filtr paliwa w twoim samochodzie jest sprawny i paliwo, które spala się w siniku twojego samochodu, jest wolne od zanieczyszczeń.
Filtr paliwa należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej zalecana odległość, jaką można pokonać pomiędzy wymianami, wynosi pomiędzy 10 a 30 tysięcy kilometrów. Kupując filtr paliwa, pamiętaj też, aby wybierać produkty renomowanych producentów i nie daj się skusić na tanie zamienniki. Taki filtr co prawda będzie tańszy, ale może nie działać tak długo jak oryginalny, a często już od nowości będzie działał gorzej i nie będzie w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń.