Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką.
Wiele osób, niesłusznie, używa pojęć kredytu i pożyczki w sposób zamienny, uważając, iż w obu przypadkach mowa o tych samych sytuacjach. Kredyt a pożyczka to jednak zupełnie odmienne kwestie, różniące się przede wszystkim umową prawną, sposobem spłaty czy instytucją udzielającą kredytu, pożyczki.
Podstawowe różnice pomiędzy kredytem a pożyczką.
Kredyt jest produktem finansowym, który udzielany zostaje kredytobiorcy przez instytucję bankową. W przypadku udzielenia kredytu otrzymane środki muszą zostać wykorzystane na podany przez kredytobiorcę cel, który zawsze znajduje się w warunkach umowy. Oznacza to więc, że kredyt udzielany jest dokładnie na określony cel, a więc zakup mieszkania, samochodu, czy pralki. Warto jednak pamiętać o tym, że większość banków oferuje również kredyty gotówkowe, które mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Kredytobiorca nie musi więc definiować sposobu wydania pieniędzy z udzielonego kredytu. Istotną kwestią jest również to, ze kredyt udzielany jest na podstawie prawa bankowego, a pożyczka – kodeksu cywilnego. Pożyczka może zostać udzielona przez dowolną instytucję finansową jak i osoby fizyczne. Pod pojęciem pożyczki kryje się również fakt, iż pożyczkodawca może udzielić pożyczkobiorcy nie tylko pieniądze, ale również określone przedmioty. Umowa dotycząca pożyczki może także zawierać dowolne ustalenia pomiędzy stronami. W większości przypadków, definicje kredytu i pożyczki zostały już na stałe ze sobą połączone, dlatego mało kto zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości oznaczają one dwa różne produkty finansowe.
Kredyt czy pożyczka?
Oba produkty finansowe mają swoje wady, jak i zalety. Plusem zaciągnięcia pożyczki jest szybkość wydania decyzji. Pieniądze z pożyczki mogą znaleźć się na Twoim koncie już w ciągu kilkunastu minut od wydania pozytywnej decyzji przez instytucję finansową. W przypadku kredytu proces ten wydłużyć się może do kilku dni. Jeżeli zaś mowa o kredytach hipotecznych, tutaj procedura może ciągnąć się aż kilka tygodni.