Kilka słów o start-up'ie - 1 2024

Kilka słów o start-up’ie

Mogłoby się wydawać, iż słowo start-up usłyszeć można w prawie każdym miejscu; w pracy, a nawet podczas podróży metrem. Tematy biznesowe coraz częściej poruszane są w miejscach publicznych. Może to powodować pewną ciekawość ze strony słuchaczy. Warto wiedzieć co dokładnie oznacza pojęcie start-up i co się za nim kryje. Być może w niedalekiej przyszłości nadarzy się okazja, aby zaskoczyć rozmówcę znajomością zagadnień biznesowych na najwyższym poziomie.

Czym jest start-up?

Najprościej mówiąc, jest to przedsięwzięcie biznesowe, zazwyczaj charakteryzujące się ogromną innowacyjnością i niezależnością. Głównym założeniem start-up’ów jest dynamiczne wprowadzenie na rynek nowego produktu, usługi lub rozwiązania.  Warto wiedzieć, że ten rodzaj modelu biznesowego rozwija się bez funduszy pozyskanych od inwestorów. Budowanie firmy oparte jest tylko i wyłącznie o zasoby przedsiębiorcy.
Pojęcie biznesowe start-up zostało zdefiniowane przez biznesmena Steve’a Blank’a. Start-up jego zdaniem jest tymczasową organizacją, która skupia się na pozyskaniu powtarzalnego, ale przede wszystkim rentownego modelu biznesowego.
Podążając za definicją tego pojęcia, natrafić można na twórcę bestsellerowej książki „The Lean Startup” Eric’a Ries’a. On również przedstawił swoje rozumienie start-up’u;  definiując termin kierował się filozofią dokładnie opisaną w jego pracy nazywaną lean.  Jego zdaniem model biznesowy zwany start-up’em to nic innego jak przedsięwzięcie stworzone w celu wykreowania nowego, innowacyjnego produktu lub usługi w warunkach, które uznać można za ryzykowne- przedsiębiorca nie posiada gwarancji rentowności oraz wysokiej sprzedaży.

Kiedy firmę można nazwać startup’em?

Przede wszystkim w momencie, gdy funkcjonuje on jako firma, a nie tylko pomysł lub idea. Mało tego założycielem startup’u nie może być korporacja, a osoby fizyczne mające wpływ na strategię firmy i wszelkie działania biznesowe z nią związane; działalność operacyjną, finansową i inwestycyjną. Jednoosobowa działalność gospodarcza również może zostać uznana za startup.  Należy pamiętać, że ten model biznesowy opierać się musi w dużej mierze na innowacyjności; stworzony został, aby rozwiązywać problemy, nie tworzyć dodatkowe.Dobre podejście do biznesplanu na samym starcie ułatwi cały proces inwestycji i rozwoju firmy- na rynku dostępne są szkolenia oraz poradniki uczące, w jaki sposób stworzyć odpowiedni biznesplan.