Co Polacy myślą na temat funduszy inwestycyjnych?
Co Polacy myślą na temat funduszy inwestycyjnych? Bank Santander przeprowadził ankietę, której celem było sprawdzenie, co Polacy sądzą o lokowaniu środków w funduszach inwestycyjnych. Jak się okazuje, tylko 6% z Polaków decyduje się na takie inwestycje. 17% z kolei uważa, że fundusze inwestycyjny dają wysokie zyski. Tak przynajmniej wynika z badania „Finansowe DNA Polek i Polaków 2020″.
Fundusze inwestycyjne w 2020 roku
Szacuje się, że aż 3/4 Polaków zaufało depozytom bankowym i tam gromadziło oszczędzone przez siebie środki. Niestety pojawiły się pewne zmiany w tym roku i ludzie zaczęli szukać nowych sposobów na lokowanie swoich środków. Wystarczy spojrzeć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która aż trzy razy w tym roku obniżyła stopy referencyjne do niemal zerowego poziomu. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii, a efekt jest taki, że klienci szukają alternatyw.
Co Polacy wybiorą w zamian?
Co Polacy, którzy zrezygnowali z funduszy inwestycyjnych, wybiorą, jeśli chodzi o lokowanie ich pieniędzy? Być może skierują swoją uwagę na złoto, waluty albo rynek nieruchomości. Zwróćmy uwagę na fakt, że tylko 6% Polaków faktycznie korzysta z ofert funduszy inwestycyjnych.
Wielu Polaków obawia się tego rodzaju inwestycji, co wynika najczęściej z braku wiedzy i doświadczeń. Być może istnieje pewne przeświadczenie, że na taką inwestycję mogą sobie pozwolić tylko bogacze lub osoby z wielką fachową wiedzą. Inną przyczyną obaw mogą być myśli o długoterminowości takiego inwestowania, choć nie zawsze te obawy są słuszne. W komunikacje, dotyczącym badania Santander BP, możemy przeczytać, że fundusz inwestycyjny to jeden z możliwych sposobów na budowanie swojego majątku.
Co Polacy wiedzą o funduszach inwestycyjnych?
17% badanych Polaków wie, że fundusz inwestycyjny to produkt elastyczny, co oznacza, że nie ma konieczności zamrażania środków. Ci sami badani twierdzą, że taki sposób inwestowania oznacza wysokie zyski. 32% badanych zaś przyznaje, że inwestowanie w fundusze jest równoznaczne z powierzaniem pieniędzy profesjonalistom.
Wnioski z badania
Na podstawie wyników badania można dojść do wniosku, że Polacy unikają ryzyka. W większości przypadków wolą bezpieczne inwestycje i są zwolennikami pewnego zysku, nawet jeśli oznacza to mniejszy zysk. Dowodem na to jest duża liczba odpowiedzi ankietowanych (46%), którzy przyznają, że gdy inwestycja traci na wartości, wycofuje swoje środki. Za to aż 60% badanych przyznaje, że kiedy inwestują lub oszczędzają swoje pieniądze, wolę dzielić na różnorakie produkty finansowe.