start

Guest book

Historia

Wzorzec

Historia rasy

Za twórcę rasy uznaje się lorda Tweedmounth, który w wyniku wyważonego krzyżowania różnych ras myśliwskich stworzył silnie zbudowanego, zwinnego psa, który mógł aportować ptactwo wodne w wyjštkowo wilgotnych i nieprzyjaznych warunkach. W roku 1860 lord nabył od miejscowego szewca jedynego złotego retrievera gładkowłosego, lecz o falistej sierści o imieniu Nous. W 1865 roku skrzyżowany został z sukami tweed water spaniel, a następnie ponoć dodał krwi labradora, setera irlandzkiego, złotego bloodhounda i czarnego wavy coata. Staranność tych krzyżowań oraz późniejsza rodowodowa hodowla doprowadziły do powstania rasy charakteryzującej się świetnym zmysłem powonienia i delikatnością w aportowaniu.

Ze względu na rodzaj sierści i zamiłowanie rasy do pływania psów tych zaczęto używać do aportów z wody. Towarzyszyły one rybakom i żeglarzom podczas połowów wyciągając z wody ryby i liny okrętowe, a także myśliwym podczas polowań na ptactwo łowne.

Według innego źródła, początek rasie dała trupa cyrkowa złożona z 8 owczarków rosyjskich. W 1858 r. w nadmorskim kurorcie Brighton w Anglii występował cyrk objazdowy. Głównym punktem programu były występy kilku psów, które nabył lord Majoribanks. W celu stworzenia nowej rasy skojarzył je podobno z bloodhoundami.

W 1913 roku golden retriever został oficjalnie uznany przez English Kennel Club jako osobna rasa retrieverów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych czworonogów, ceniony za efektowny wygląd i wyjątkowy charakter.


Wzorzec

Wygląd ogólny
Harmonijny, aktywny, mocny, o łagodnym wyglądzie.
Cechy charakterystyczne
Łatwy w układaniu, inteligentny, posiadający naturalne zdolności psa aportera.
Głowa
Harmonijna, wyraźnie rzeźbiona, mózgoczaszka szeroka, kufa mocna, szeroka i głęboka. Długość kufy zbliżona do długości mózgoczaszki, od dobrze zaznaczonego stopu do guza potylicznego. Pożądany czarny pigment nosa
Oczy
Ciemnobrązowe, dość szeroko osadzone, w ciemnej oprawie.
Uszy
Średniej wielkości, osadzone mniej więcej na wysokości oczu.
Szyja
Dobrej długości, muskularna.
Kończyny przednie
Łopatki ustawione ukośnie, nogi proste, mocny kościec, łokcie dobrze przylegające.
Tułów
Harmonijny, zwarty, krótki, głęboki. Dobrze wysklepione żebra. Harmonijna górna linia. Lędźwie mocne i dobrze umięśnione.
Kończyny tylne
Nogi mocne, dobrze umięśnione, dobrze kąštowane. Krótkie śródstopie.
Stopy
Okrągłe, tzw. "kocie"
Ogon
Osadzony w linii grzbietu, sięgający do stawu skokowego, w ruchu noszony w linii grzbietu.
Ruch
Dynamiczny. Kończyny w ruchu proste. Krok długi i swobodny.
Szata
Prosta lub pofalowana, gęsty podszerstek. Wyraźnie dłuższe włosy na klatce piersiowej, ogonie przednich nogach, udach.
Umaszczenie
Wszystkie odcienie koloru złotego i kremowego. Wadą jest czerwona czy mahooniowa maść. Dopuszcza się na piersi kilka białych włosków.
Wielkość
Wysokość w kłębie: psy 56-61 cm, suki 51-56 cm
Waga
Odpowiednia do wzrostu: psy ok. 30-36 kg, suki ok. 27-33 kg.
Wady
Wszelkie odstępstwa od wzorca stanowiš wadę.


Agata Czarnecka, ul. Grunwaldzka 6, 62-025 Kostrzyn, Poland
tel. +48 603-618-320, +48 61/817-88-23, e-mail: agata@goldens.pl

Webmaster